Soya Unları
Yağlı Soya Unu (Enzim Aktif) :

Tane soya fasulyesinin hiçbir ısıl işlem görmeksizin öğütülmesi sonucu elde edilen ve enzim aktivitesini koruyan yaklaşık % 20 yağ içeren üründür. Yağlı Soya Unu her türlü unlu mamullerde (kek, ekmek, bisküvi üretimleri) ve bu ürünlerde kullanmak üzere hazırlanan katkı maddelerinde önemli bir ingrediendir.

Yağlı Soya Unu kullanımı, unlu mamullerde yumurta kullanımını %50 oranında azaltır, düzgün bir gözenek yapısı sağlar, hamurun su tutma kapasitesini yükselterek randımanı arttırır, nem tutma kapasitesini arttırarak bayatlamayı geciktirir, yumuşaklığı arttırır, ince ve parlak bir kabuk yapısı oluşmasını sağlar.
Yağsız Soya Unu

Yağı alınmış Soya Fasulyesinin ısıl işlem görmesi sonucu enzimlerinin inaktif olduğu ve en çok % 1,50 oranında yağ içeren üründür. Tüm unlu mamullerde, bisküvi ve kek üretimine ilave olarak et mamullerinde (sucuk-salam-sosis gibi ürünlerde), krem çikolata başta olmak üzere tüm kakao ürünlerinde de kullanılır. Yüksek protein içeriği ve su tutma kapasitesi ihtiyaca göre farklı kullanım alanlarında da kullanılabilinmesini sağlar.
Yarım Yağlı Soya Unu
Çeyrek Yağlı Soya Unu
Pastörize Soya Unu

Yağsız Soya Ununun uygun teknik ile pastörize edilmesi ile elde edilen üründür.Yağsız Soya Unundan temel farkı daha üstün mikrobiyolojik kalite ve daha düşük rutubet oranı elde edilmesidir. Ayrıca lezzet ve aroması bakımından Yağsız Soya Unundan çok belirgin olarak daha üstündür.

Tüm unlu mamullerde, bisküvi ve kek üretimine ilave olarak et mamullerinde (sucuk-salam-sosis gibi ürünlerde), krem çikolata başta olmak üzere tüm kakao ürünlerinde de kullanılır. Yüksek protein içeriği ve su tutma kapasitesi ihtiyaca göre farklı kullanım alanlarında da kullanılabilinmesini sağlar.
Çikomiks

Çikolata üretiminde en önemli başlıklardan birisi hiç kuşkusuz rutubet oranıdır. Özellikle, formülünde % 35’e kadar kakao ihtiva eden Kakao Ürünlerinde kullanılmak üzere ürettiğimiz ÇİKOMİKS isimli ürünümüzde rutubet oranı maksimum % 4,50’dir. Diğer Soya Unlarında bu oranın % 8 olduğu dikkate alınır ise, kalite ile ilgili avantaj hemen tespit edilebilecektir.

ÇİKOMİKS, katıldığı ürüne hiç sorunsuz uyum sağlayan bir lezzete sahiptir. Aynı olumlu özellik, kokusu için de geçerlidir. Diğer Soya Unlarındaki olumsuz lezzet ve koku özellikleri sebebiyle kullanım oranlarının kısıtlı tutulmalarına karşın, ÇİKOMİKS’in formüldeki kullanım miktarı % 25’e kadar çıkartılabilmektedir.

ÇİKOMİKS, bu kalite avantajlarına karşılık ciddi bir fiyat avantajı da sağlamaktadır. Kullanıldığı ürünün maliyetinde; hem birim fiyat hem de kullanım miktarı sebebiyle çok önemli ucuzlama sağlamaktadır.
Helmiks
Merkez Mah. 54. Sokak No: 6 Sasalı - Çiğli - Türkiye
Telefon : +90 (232) 327 37 30 (pbx) Faks: +90 (232) 327 37 34
E-Posta : info@turksoysoya.com.tr
Copyright © 2010 Türksoy Soya Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.